D38999/26MD15HD
Mfr.Part #
D38999/26MD15HD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
D
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Color :
Silver
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Free Hanging
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Electroless Nickel
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Pbfree Code :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
Termination :
15
Ratings :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
Gender :
Male
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
IEC Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
D38999/26MD15HD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Threaded
D38999/26MD15HD Overview
D38999/26MD15HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15HD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER