D38999/26MD15HC
Mfr.Part #
D38999/26MD15HC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
15
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size, MIL :
D
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
15-15
Filter Feature :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Material :
Composite
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Color :
Silver
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
Number of Positions :
15
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Empty Shell :
Mixed Contacts :
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Shell Finish :
Electroless Nickel
Gender :
Male
Published :
2001
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Orientation :
C
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
D38999/26MD15HC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MD15HC Overview
D38999/26MD15HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15HC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER