D38999/26MD15HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15HC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD15HC
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
15
Mixed Contacts :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
C
DIN Conformance :
No
Gender :
Male
Shielding :
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Electroless Nickel
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
JESD-609 Code :
e4
Shell Size, MIL :
D
Shell Material :
Composite
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
15-15
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Silver
Number of Positions :
15
Published :
2001
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
D38999/26MD15HC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MD15HC Overview
D38999/26MD15HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15HC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER