D38999/26MD15HB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15HB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Nickel
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mixed Contacts :
No
Total Number of Contacts :
15
Applications :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Coupling Nut
IEC Conformance :
Shell Size, MIL :
D
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
15
Connector Type :
Plug, Male Pins
Pbfree Code :
yes
Filter Feature :
Shell Material :
Composite
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
B
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
D38999/26MD15HB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MD15HB Overview
D38999/26MD15HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15HB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15HB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER