D38999/26MD15HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
94
In Stock :
94
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
15
Filter Feature :
No
Gender :
Male
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MIL Conformance :
yes
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Total Number of Contacts :
15
Pbfree Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Shell Material :
Composite
Published :
2001
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
15-15
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
JESD-609 Code :
e4
Shell Size, MIL :
D
Color :
Silver
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Mixed Contacts :
Number of Pins :
16
Datasheets
D38999/26MD15HA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MD15HA Overview
D38999/26MD15HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15HA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER