D38999/26MD15HA
Mfr.Part #
D38999/26MD15HA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
15
Gender :
Male
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Color :
Silver
Mixed Contacts :
No
Pbfree Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Filter Feature :
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Pins :
16
IEC Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
15
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Shell Material :
Composite
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Finish :
Electroless Nickel
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Orientation :
A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
D
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/26MD15HA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MD15HA Overview
D38999/26MD15HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15HA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER