D38999/26MD15HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15HA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 15C 14#20 1#16 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Number of Pins :
16
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
No
Gender :
Male
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Composite
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Filter Feature :
No
Orientation :
A
Mount :
Free Hanging
JESD-609 Code :
e4
Empty Shell :
Shell Size, MIL :
D
DIN Conformance :
Number of Positions :
15
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Electroless Nickel
Packaging :
Bulk
Published :
Total Number of Contacts :
15
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Pbfree Code :
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Color :
Silver
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/26MD15HA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MD15HA Overview
D38999/26MD15HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15HA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT