D38999/26MD15HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15HA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD15HA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Published :
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Empty Shell :
No
IEC Conformance :
No
Gender :
Male
Number of Pins :
16
Pbfree Code :
Orientation :
A
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Size, MIL :
D
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Free Hanging
DIN Conformance :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
15
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Electroless Nickel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
Filter Feature :
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
15
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Composite
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/26MD15HA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MD15HA Overview
D38999/26MD15HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15HA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER