D38999/26MD15BN
Mfr.Part #
D38999/26MD15BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
15
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Pbfree Code :
No
Gender :
Male
Connector Type :
Plug Housing
DIN Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
D
Shell Material :
Composite
Contact Size :
Contact Shape :
Circular
Empty Shell :
yes
Total Number of Contacts :
15
Fastening Type :
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
N (Normal)
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
Option :
GENERAL PURPOSE
Type :
For Female Sockets
IEC Conformance :
Housing Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/26MD15BN
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15BN Overview
D38999/26MD15BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15BN Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT