D38999/26MD15BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 15C 14#20 1#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Filter Feature :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Gender :
Male
Contact Shape :
Circular
Total Number of Contacts :
15
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
D
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
Housing Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Type :
For Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
Shell Material :
Composite
Contact Type :
Crimp
Pbfree Code :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Size :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
N (Normal)
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
15
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/26MD15BN
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15BN Overview
D38999/26MD15BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15BN Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT