D38999/26MD15BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15BN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 15POS INLINE
Stock
113
In Stock :
113
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Connector Type :
Plug Housing
Housing Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Published :
2001
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Electroless Nickel
DIN Conformance :
No
Empty Shell :
yes
Shell Size, MIL :
D
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Type :
For Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Total Number of Contacts :
15
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
No
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
15-15
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Composite
Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Pbfree Code :
Filter Feature :
JESD-609 Code :
e4
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
15
Datasheets
D38999/26MD15BN
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15BN Overview
D38999/26MD15BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15BN Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT