D38999/26MD15BE
Mfr.Part #
D38999/26MD15BE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 15POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard :
MIL-DTL-38999
PPAP :
No
Body Orientation :
Straight
Mating Cycle (Cycles) :
500
Number of Contacts :
15
SVHC Exceeds Threshold :
yes
Wire Size (AWG) :
Maximum Operating Temperature (°C) :
200
Military Standard Series :
Series III
Insulation Resistance (MOhm) :
Product Diameter (mm) :
32.5
EU RoHS :
Compliant
Contact Plating :
Gold
Termination Method :
Crimp
Mating Style :
Threaded
Shell Size / Insert Arrangement :
Gender :
PL
Shell Plating :
Nickel
Shell Material :
Composite
Number of Terminals :
15
Less Contact :
yes
Product Length (mm) :
31
Automotive :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Maximum Current Rating (A) :
SVHC :
ECCN (US) :
EAR99
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Mounting :
Cable Mount
Number of Ports :
1
Type :
Circular
Contact Gender :
SKT
Polarization :
E
Datasheets
D38999/26MD15BE
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT