D38999/26MD15BD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15BD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
IEC Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
D
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Housing Color :
Silver
Shell Material :
Composite
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Female Sockets
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Number of Positions :
15
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
Filter Feature :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Shape :
Circular
HTS Code :
Total Number of Contacts :
15
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Type :
Crimp
Empty Shell :
yes
Gender :
Male
Published :
Connector Type :
Plug Housing
Datasheets
D38999/26MD15BD
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15BD Overview
D38999/26MD15BD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15BD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15BD Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT