D38999/26MD15BD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15BD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD15BD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Male
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Connector Type :
Plug Housing
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
DIN Conformance :
No
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
15
IEC Conformance :
Shell Material :
Composite
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Electroless Nickel
Total Number of Contacts :
15
ECCN Code :
EAR99
Empty Shell :
yes
Contact Shape :
Circular
Shell Size, MIL :
D
Housing Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
Published :
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Datasheets
D38999/26MD15BD
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15BD Overview
D38999/26MD15BD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15BD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15BD Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Amphenol Aerospace Operations
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT