D38999/26MD15BD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15BD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 15POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
D
Type :
For Female Sockets
HTS Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Plug Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
15
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Composite
Contact Size :
Filter Feature :
No
Gender :
Male
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Electroless Nickel
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Housing Color :
Silver
DIN Conformance :
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Pbfree Code :
Empty Shell :
yes
Total Number of Contacts :
15
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/26MD15BD
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15BD Overview
D38999/26MD15BD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15BD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15BD Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT