D38999/26MD15BD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15BD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 15C 14#20 1#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
MIL Conformance :
yes
Published :
Contact Size :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Crimp
Empty Shell :
yes
Shell Material :
Composite
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size, MIL :
D
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
15
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Housing Color :
Silver
Filter Feature :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
DIN Conformance :
No
Pbfree Code :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
ECCN Code :
EAR99
Gender :
Male
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
15
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
Type :
For Female Sockets
Datasheets
D38999/26MD15BD
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15BD Overview
D38999/26MD15BD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15BD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15BD Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Amphenol Aerospace Operations
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT