D38999/26MD15BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15BC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 15POS INLINE
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting :
Cable Mount
PPAP :
No
Less Contact :
yes
Contact Gender :
SKT
Military Standard Series :
Series III
Mating Cycle (Cycles) :
500
Maximum Operating Temperature (°C) :
200
Product Length (mm) :
31
Maximum Current Rating (A) :
13/7.5
Body Orientation :
Straight
SVHC :
yes
ECCN (US) :
EAR99
Type :
Circular
Number of Ports :
1
Gender :
PL
EU RoHS :
Compliant
SVHC Exceeds Threshold :
Number of Contacts :
15
Shell Material :
Composite
Insulation Resistance (MOhm) :
5000
Product Diameter (mm) :
32.5
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Plating :
Nickel
Shell Size / Insert Arrangement :
Number of Terminals :
15
Contact Plating :
Gold
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Wire Size (AWG) :
Mating Style :
Threaded
Polarization :
C
Automotive :
No
Termination Method :
Crimp
Datasheets
D38999/26MD15BC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT