D38999/26MD15BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15BA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 15POS INLINE
Stock
94
In Stock :
94
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Empty Shell :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Plug Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Shape :
Circular
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
No
Shell Material :
Composite
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Pbfree Code :
DIN Conformance :
Shell Size, MIL :
D
Published :
2001
Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
Number of Positions :
15
Housing Color :
Silver
JESD-609 Code :
e4
Shell Size - Insert :
15-15
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
15
Orientation :
A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Datasheets
D38999/26MD15BA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15BA Overview
D38999/26MD15BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15BA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT