D38999/26MD15BA
Mfr.Part #
D38999/26MD15BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 15C 14#20 1#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
15
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Composite
Orientation :
A
Pbfree Code :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
Connector Type :
Plug Housing
Type :
For Female Sockets
Empty Shell :
yes
Shell Size, MIL :
D
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
IEC Conformance :
Gender :
Male
Housing Color :
Silver
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/26MD15BA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15BA Overview
D38999/26MD15BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15BA Circular Connectors applications.
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT