D38999/26MD15BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Shell Size, MIL :
D
Shell Material :
Composite
Filter Feature :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
Contact Size :
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
DIN Conformance :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Gender :
Male
IEC Conformance :
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
15
Total Number of Contacts :
15
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Silver
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
A
Contact Shape :
Circular
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Empty Shell :
yes
Datasheets
D38999/26MD15BA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15BA Overview
D38999/26MD15BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15BA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT