D38999/26MD15AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15AN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
JESD-609 Code :
e4
Number of Pins :
16
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Packaging :
Bulk
Gender :
Male
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Composite
Contact Size :
Housing Color :
Silver
Orientation :
N (Normal)
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
yes
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Positions :
15
Pbfree Code :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Plug Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
15
Military Standard :
MIL-DTL-38999
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Filter Feature :
Published :
IEC Conformance :
REACH SVHC :
Unknown
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size, MIL :
D
Datasheets
D38999/26MD15AN
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15AN Overview
Packaging is in the form of Plug Housing.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the features of this part can also be found in other For Male Pins products.In operation, Coupling Nut, Self Locking can be maintained as long as Coupling Nut, Self Locking is unchanged.There are 16 pins on the device.
D38999/26MD15AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15AN Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT