D38999/26MD15AN
Mfr.Part #
D38999/26MD15AN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 15POS INLINE
Stock
113
In Stock :
113
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Plating :
Electroless Nickel
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Published :
2006
Operating Temperature :
-65°C~200°C
JESD-609 Code :
e4
Type :
For Male Pins
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
No
Fastening Type :
Connector Type :
Plug Housing
Contact Size :
Gender :
Male
Filter Feature :
No
Shell Size, MIL :
D
Number of Pins :
16
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Type :
Crimp
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Composite
Shielding :
Shielded
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
IEC Conformance :
REACH SVHC :
Unknown
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
15-15
Housing Color :
Silver
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Electroless Nickel
Pbfree Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
15
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
15
Datasheets
D38999/26MD15AN
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15AN Overview
Packaging is in the form of Plug Housing.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the features of this part can also be found in other For Male Pins products.In operation, Coupling Nut, Self Locking can be maintained as long as Coupling Nut, Self Locking is unchanged.There are 16 pins on the device.
D38999/26MD15AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15AN Circular Connectors applications.
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT