D38999/26MD15AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15AD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 15C 14#20 1#16 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
15
Contact Plating :
Gold
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
No
Shell Size, MIL :
D
JESD-609 Code :
e4
Shell Material :
Composite
Gender :
Male
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Silver
IEC Conformance :
Type :
For Male Pins
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Electroless Nickel
Empty Shell :
yes
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug Housing
Published :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
15
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Contact Size :
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
D38999/26MD15AD
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15AD Overview
D38999/26MD15AD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15AD Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT