D38999/26MD15AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15AD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
15
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
No
Empty Shell :
yes
Shell Size, MIL :
D
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Total Number of Contacts :
15
Shell Finish :
Electroless Nickel
Military Standard :
MIL-DTL-38999
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Shell Material :
Composite
Gender :
Male
Contact Shape :
Circular
Body Plating :
Electroless Nickel
Housing Color :
Silver
ECCN Code :
EAR99
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
Connector Type :
Plug Housing
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
Packaging :
Bulk
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
HTS Code :
Datasheets
D38999/26MD15AD
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15AD Overview
D38999/26MD15AD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15AD Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT