D38999/26MD15AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD15AC
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Male
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Composite
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
16
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Empty Shell :
yes
DIN Conformance :
No
Orientation :
C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Plating :
Electroless Nickel
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Filter Feature :
Number of Positions :
15
Pbfree Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug Housing
Published :
2006
Contact Size :
REACH SVHC :
Unknown
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
15-15
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Silver
Contact Type :
Crimp
HTS Code :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Electroless Nickel
Total Number of Contacts :
15
Shell Size, MIL :
D
Type :
For Male Pins
Datasheets
D38999/26MD15AC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15AC Overview
The packaging contains Plug Housing.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.Operating the device, it is possible to maintain Coupling Nut, Self Locking.A 16 pin is provided on the device.
D38999/26MD15AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15AC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT