D38999/26MD15AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15AC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 15POS INLINE
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Composite
Contact Type :
Crimp
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size, MIL :
D
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
C
Connector Type :
Plug Housing
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
HTS Code :
REACH SVHC :
Unknown
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Size :
Note :
Contacts Not Included
Option :
GENERAL PURPOSE
Body Plating :
Electroless Nickel
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
15-15
Number of Pins :
16
Ingress Protection :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
15
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Empty Shell :
yes
Contact Plating :
Gold
Pbfree Code :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
Male
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Electroless Nickel
MIL Conformance :
yes
Housing Color :
Silver
Type :
For Male Pins
Published :
2006
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
15
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/26MD15AC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15AC Overview
The packaging contains Plug Housing.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.Operating the device, it is possible to maintain Coupling Nut, Self Locking.A 16 pin is provided on the device.
D38999/26MD15AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15AC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT