D38999/26MD15AC
Mfr.Part #
D38999/26MD15AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 15C 14#20 1#16 PIN PLUG
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Composite
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
15-15
Total Number of Contacts :
15
Number of Pins :
16
Gold
DIN Conformance :
No
Contact Size :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Plug Housing
Shell Finish :
Electroless Nickel
Pbfree Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
Number of Positions :
15
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size, MIL :
D
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Male Pins
MIL Conformance :
yes
Housing Color :
Silver
Orientation :
C
Body Plating :
Electroless Nickel
Gender :
Male
Note :
Contacts Not Included
Published :
2006
Datasheets
D38999/26MD15AC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15AC Overview
The packaging contains Plug Housing.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.Operating the device, it is possible to maintain Coupling Nut, Self Locking.A 16 pin is provided on the device.
D38999/26MD15AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15AC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT