D38999/26MD15AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15AB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 15POS INLINE
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
Military Standard :
MIL-DTL-38999
HTS Code :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Connector Type :
Plug Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
REACH SVHC :
Unknown
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
IEC Conformance :
No
Pbfree Code :
No
Gender :
Male
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
DIN Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
15
Shell Size - Insert :
15-15
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
D
Contact Plating :
Gold
Empty Shell :
yes
ECCN Code :
EAR99
Body Plating :
Electroless Nickel
MIL Conformance :
yes
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Pins :
16
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Size :
Packaging :
Bulk
Orientation :
B
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Composite
Housing Color :
Silver
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Total Number of Contacts :
15
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Published :
2006
Datasheets
D38999/26MD15AB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15AB Overview
This product is packaged in a Plug Housing carton.Free Hanging (In-Line) is the mounting type for the device.The product is packaged in a Bulk case.It's part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Several benefits are shared between this part and other For Male Pins products.Operating this device ensures that Coupling Nut, Self Locking will remain unchanged.The device has 16 pins.
D38999/26MD15AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15AB Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT