D38999/26MD15AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15AB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD15AB
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
HTS Code :
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Composite
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Option :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size, MIL :
D
Published :
2006
Shielding :
Shielded
Housing Color :
Silver
MIL Conformance :
yes
Contact Plating :
Gold
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Shell Size - Insert :
15-15
IEC Conformance :
No
Gender :
Male
JESD-609 Code :
e4
Type :
For Male Pins
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Size :
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
B
Shell Finish :
Electroless Nickel
Empty Shell :
yes
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Plating :
Electroless Nickel
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
15
Number of Pins :
16
Number of Positions :
15
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/26MD15AB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15AB Overview
This product is packaged in a Plug Housing carton.Free Hanging (In-Line) is the mounting type for the device.The product is packaged in a Bulk case.It's part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Several benefits are shared between this part and other For Male Pins products.Operating this device ensures that Coupling Nut, Self Locking will remain unchanged.The device has 16 pins.
D38999/26MD15AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15AB Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT