D38999/26MD15AB
Mfr.Part #
D38999/26MD15AB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 15C 14#20 1#16 PIN PLUG
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Empty Shell :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
ROHS3 Compliant
IEC Conformance :
No
Housing Color :
Silver
Number of Pins :
16
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Composite
REACH SVHC :
Unknown
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
No
Shell Size, MIL :
D
Total Number of Contacts :
15
Shell Size - Insert :
15-15
Contact Shape :
Circular
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
B
Number of Positions :
15
DIN Conformance :
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
JESD-609 Code :
e4
Contact Size :
Published :
2006
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
Datasheets
D38999/26MD15AB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15AB Overview
This product is packaged in a Plug Housing carton.Free Hanging (In-Line) is the mounting type for the device.The product is packaged in a Bulk case.It's part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Several benefits are shared between this part and other For Male Pins products.Operating this device ensures that Coupling Nut, Self Locking will remain unchanged.The device has 16 pins.
D38999/26MD15AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15AB Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT