D38999/26MD15AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15AB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
IEC Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Shell Size, MIL :
D
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
15-15
Number of Pins :
16
Published :
2006
Gender :
Male
Connector Type :
Plug Housing
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Housing Color :
Silver
Note :
Contacts Not Included
Military Standard :
MIL-DTL-38999
REACH SVHC :
Unknown
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Body Plating :
Electroless Nickel
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Positions :
15
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Orientation :
B
Contact Plating :
Gold
Total Number of Contacts :
15
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Composite
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
yes
Pbfree Code :
HTS Code :
DIN Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/26MD15AB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15AB Overview
This product is packaged in a Plug Housing carton.Free Hanging (In-Line) is the mounting type for the device.The product is packaged in a Bulk case.It's part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Several benefits are shared between this part and other For Male Pins products.Operating this device ensures that Coupling Nut, Self Locking will remain unchanged.The device has 16 pins.
D38999/26MD15AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15AB Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT