D38999/26MD15AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Electroless Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
16
IEC Conformance :
No
Shell Material :
Composite
Contact Shape :
Circular
Shell Size, MIL :
D
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Empty Shell :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Silver
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
No
Pbfree Code :
Total Number of Contacts :
15
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
Number of Positions :
15
Contact Size :
Orientation :
A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size - Insert :
Gender :
Male
Datasheets
D38999/26MD15AA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15AA Overview
D38999/26MD15AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15AA Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT