D38999/26MD15AA
Mfr.Part #
D38999/26MD15AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD15AA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielded
Number of Pins :
16
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
15
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
15
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Packaging :
Bulk
Contact Size :
Housing Color :
Silver
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
IEC Conformance :
No
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
D
Orientation :
A
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
Gender :
Male
Shell Material :
Composite
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/26MD15AA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15AA Overview
D38999/26MD15AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15AA Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT