D38999/26MD15AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 15C 14#20 1#16 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
D
Housing Color :
Silver
Orientation :
A
DIN Conformance :
No
Shell Finish :
Electroless Nickel
Pbfree Code :
No
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Number of Pins :
16
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
15
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Threaded
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Published :
Connector Type :
Plug Housing
Shell Material :
Composite
Total Number of Contacts :
15
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
Filter Feature :
Empty Shell :
yes
Datasheets
D38999/26MD15AA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15AA Overview
D38999/26MD15AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15AA Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT