D38999/26LJ61SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ61SB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ61SB
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
25-61
Max Operating Temperature :
200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
J
Number of Pins :
61
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Free Hanging
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
61
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Nickel
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Stainless Steel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Gender :
Male
Orientation :
B
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
D38999/26LJ61SB
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26LJ61SB Overview
It comes in Plug, Female Sockets packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 61 pins.It's best to use it when the temperature is below 200°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Coupling Nut, Self Locking feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LJ61SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ61SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ61SB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER