D38999/26LJ61HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ61HC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ61HC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Number of Pins :
61
Termination :
Crimp
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Plating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
J
Min Operating Temperature :
-65°C
Orientation :
C
Number of Positions :
61
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Finish :
Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Silver
Shell Material :
Stainless Steel
Mount :
Free Hanging
Max Operating Temperature :
200°C
Datasheets
D38999/26LJ61HC
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26LJ61HC Overview
The packaging contains Plug, Male Pins.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 61 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 200°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Coupling Nut, Self Locking feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
D38999/26LJ61HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ61HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ61HC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER