D38999/26LJ61HB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ61HB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ61HB
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Nickel
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
61
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Pins :
61
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Orientation :
B
Shell Size, MIL :
J
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material :
Stainless Steel
Color :
Silver
Max Operating Temperature :
200°C
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
25-61
Datasheets
D38999/26LJ61HB
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26LJ61HB Overview
It comes in Plug, Male Pins packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 61 pins.It's best to use it when the temperature is below 200°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Coupling Nut, Self Locking feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LJ61HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ61HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ61HB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER