D38999/26LJ61HA
Mfr.Part #
D38999/26LJ61HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, MIL :
J
Color :
Silver
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Nickel
Min Operating Temperature :
-65°C
Shielding :
Unshielded
Orientation :
A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Max Operating Temperature :
200°C
Shell Material :
Stainless Steel
Mount :
Free Hanging
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Pins :
61
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
61
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
D38999/26LJ61HA
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26LJ61HA Overview
D38999/26LJ61HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ61HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ61HA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER