D38999/26LJ61BA
Mfr.Part #
D38999/26LJ61BA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 61POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Datasheets
D38999/26LJ61BA
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26LJ61BA Overview
The product is packaged in Plug Housing.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.This can be ensured when the system is in operation by maintaining Coupling Nut, Self Locking.A total of 61 pins are available on the device.
D38999/26LJ61BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ61BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ61BA Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT