D38999/26LJ61AN
Mfr.Part #
D38999/26LJ61AN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 61POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
20
Contact Size :
20
Connector Type :
Plug Housing
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Shielded
Housing Color :
Silver
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
61
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
J
Orientation :
N (Normal)
Type :
For Male Pins
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
D38999/26LJ61AN
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26LJ61AN Overview
Packaging for this item is Plug Housing.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Male Pins products.In operation, it is possible to ensure that Coupling Nut, Self Locking is maintained.Devices with 20 pins are available.
D38999/26LJ61AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ61AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ61AN Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT