D38999/26LJ46SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ46SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 46POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
J
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Plating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Stainless Steel
Published :
Number of Pins :
46
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Free Hanging
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Nickel
Max Operating Temperature :
200°C
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Color :
Silver
Datasheets
D38999/26LJ46SN
D38999/26LJ46SN Overview
Packaging is in the form of Plug, Female Sockets.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 46 pins on the device.If the temperature is below 200°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Coupling Nut, Self Locking feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
D38999/26LJ46SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ46SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ46SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER