D38999/26LJ46SD
Mfr.Part #
D38999/26LJ46SD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ46SD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Max Operating Temperature :
200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
D
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Coupling Nut, Self Locking
Ratings :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Nickel
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Bulk
Color :
Silver
Datasheets
D38999/26LJ46SD
D38999/26LJ46SD Overview
This product is packaged in a Plug, Female Sockets box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It is equipped with 46 pins.Use it below 200°C.A minimum temperature of -65°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Coupling Nut, Self Locking makes it more powerful.By Free Hanging, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~200°C.
D38999/26LJ46SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ46SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ46SD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER