D38999/26LJ46SC
Mfr.Part #
D38999/26LJ46SC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 46POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
C
Color :
Silver
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Nickel
Mount :
Free Hanging
Min Operating Temperature :
-65°C
Shielding :
Unshielded
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/26LJ46SC
D38999/26LJ46SC Overview
It comes in Plug, Female Sockets packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 46 pins.It's best to use it when the temperature is below 200°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Coupling Nut, Self Locking feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LJ46SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ46SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ46SC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER