D38999/26LJ46SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ46SC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ46SC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Number of Pins :
46
Published :
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Stainless Steel
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Max Operating Temperature :
200°C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size, MIL :
J
Termination :
Crimp
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
C
Shell Finish :
Nickel
Min Operating Temperature :
-65°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Plating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/26LJ46SC
D38999/26LJ46SC Overview
It comes in Plug, Female Sockets packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 46 pins.It's best to use it when the temperature is below 200°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Coupling Nut, Self Locking feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LJ46SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ46SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ46SC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER