D38999/26LJ46SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ46SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 46POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Orientation :
B
Color :
Silver
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Termination :
Crimp
Number of Pins :
46
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Nickel
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Stainless Steel
Shielding :
Unshielded
Mount :
Free Hanging
Shell Size, MIL :
J
Datasheets
D38999/26LJ46SB
D38999/26LJ46SB Overview
The packaging contains Plug, Female Sockets.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 46 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 200°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Coupling Nut, Self Locking feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
D38999/26LJ46SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ46SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ46SB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER