D38999/26LJ46SB
Mfr.Part #
D38999/26LJ46SB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ46SB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shielding :
Unshielded
Published :
Color :
Silver
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
B
Stainless Steel
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
J
Applications :
Aviation, Marine, Military
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Mount :
Free Hanging
Datasheets
D38999/26LJ46SB
D38999/26LJ46SB Overview
The packaging contains Plug, Female Sockets.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 46 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 200°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Coupling Nut, Self Locking feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
D38999/26LJ46SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ46SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ46SB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER