D38999/26LJ46SAL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ46SAL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ46SAL
Stock
57
In Stock :
57
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Shell Size, MIL :
J
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Stainless Steel
Published :
2006
Shell Size - Insert :
25-46
Number of Pins :
46
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug Housing
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
Silver
Orientation :
A
Type :
For Female Sockets
Datasheets
D38999/26LJ46SAL
D38999/26LJ46SA-LC Overview
It comes in Plug Housing packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Female Sockets products.When operating, it is possible to ensure that Coupling Nut, Self Locking is maintained.The device is equipped with 46 pins.
D38999/26LJ46SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ46SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ46SA-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT