D38999/26LJ46PD
Mfr.Part #
D38999/26LJ46PD
Description
D38999/26LJ46PD
Max Operating Temperature :
200°C
Orientation :
D
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
D38999/26LJ46PD
D38999/26LJ46PD Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 46 pins on the device.If the temperature is below 200°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Coupling Nut, Self Locking feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
D38999/26LJ46PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ46PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ46PD Circular Connectors applications.
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER