D38999/26LJ46PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ46PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 46POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Color :
Silver
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Number of Pins :
46
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Orientation :
C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Max Operating Temperature :
200°C
Shielding :
Unshielded
Shell Size, MIL :
J
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Stainless Steel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/26LJ46PC
D38999/26LJ46PC Overview
Packaging is Plug, Male Pins.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.It has 46 pins.Temperatures below 200°C are best for using it.There's a minimum temperature of -65°C for this device.With its Coupling Nut, Self Locking feature, it is more powerful in many ways.In this case, Free Hanging mounts the part.The device is operating at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LJ46PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ46PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ46PC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER