D38999/26LJ46PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ46PB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ46PB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Free Hanging
Max Operating Temperature :
200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Pins :
46
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
J
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
B
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Unshielded
Min Operating Temperature :
-65°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/26LJ46PB
D38999/26LJ46PB Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 46 pins on the device.If the temperature is below 200°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Coupling Nut, Self Locking feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
D38999/26LJ46PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ46PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ46PB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER